Program AgroEnergia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest skierowany do rolników indywidualnych oraz przedsiębiorcy działający w branży rolniczej. Jego głównym założeniem jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, jaki powodują działania z zakresu rolnictwa.
Dofinansowanie z programu Agroenergia dotyczy nowych źródeł ciepła oraz energii elektrycznej z uwzględnieniem instalacji odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne oraz siłownie wiatrowe.
Specyfikacja programu:
Najważniejsze warunki jakie należy spełnić aby uzyskać dofinansowanie z zmodyfikowanego programu Agroenergia:
Warto przypomnieć, że w poprzedniej edycji programu Agroenergia można było ubiegać się o dotację bezzwrotną nawet do 40% kosztów kwalifikowanych.
Jak widzimy na poniższej tabeli w najnowszej zmodyfikowanej edycji Agroenergia można ubiegać się maksymalnie do 20% kosztów kwalifikowanych i to przy założeniu, że moc zainstalowana urządzenia OZE nie przekroczy 30 kWp. Jest więc na razie mniej środków finansowych do podziału na większe inwestycje OZE w gospodarstwach rolnych.
Warto dodać, że przy instalacjach hybrydowych, czyli dla przedsięwzięć łączących np. instalację fotowoltaiczną wraz z pompą ciepła lub elektrownię wiatrową wraz z pompą ciepła, sprzężonej w jeden układ, dofinansowanie wylicza się na podstawie mocy zainstalowanej obydwu urządzeń, zgodnie z powyższą tabelą oraz przewiduje się dodatek w wysokości 10 tys. zł.
Okres kwalifikowalności kosztów od 01.07.2020 r. do 31.12.2025r.
WAŻNE :
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy rolnik ma możliwość skorzystania z ulgi inwestycyjnej na instalację fotowoltaiczną. Na podstawie art. 13 Ustawy o podatku rolnym 2017 (Dz.U. 2016, poz. 617 – podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na obiekty środowiskowe. Ulga inwestycyjna przyznawana jest decyzją wydaną na wniosek podatnika po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja - w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych.